Ten moduł PrestaShop pozwoli Ci w łatwy sposób wyeliminować błędy 404 w Twoim sklepie. Czasami linki do naszego sklepu znalezione w internecie są zniekształcone. Konsola google webmaster tools informuje nas o nieprawidłowych linkach i ich negatywnym wpływie na SEO. Z tym modułem naprawisz to z łatwością.
Ten moduł PrestaShop pozwala Ci na utworzenie niezliczonej ilości przekierowań 301, 302 lub 303. Dzięki temu przekierujesz niedziałające linki do stron, które działają poprawnie. Ma to niebagatelny wpływ na SEO, gdyż w aspekcie wyszukiwarek - zwłaszcza google - jest to niezwykle istotne aby zminimalizować ilość błędów 404, lub nawet wyeliminować je wszystkie. Ten moduł sprawdzi się w tym temacie doskonale.
Najważniejsze funkcjonalności modułu przekierowań 301
Najistotniejszą funkcją modułu jest możliwość tworzenia przekierowań, które stare - niedziałające adresy url przekieruje na nowe, które działają. Moduł pozwala utworzyć niezliczoną ilość takich przekierowań. Poniżej opis najwazniejszych funckjonalności modułu oraz tych, które odróżniają go na tle konkurencyjnych rozwiązań.
Dodawanie przekierowań
Każdorazowo, gdy chcemy manualnie dodać jakieś przekierowanie musimy wypełnić krótki formularz. Zawiera on niezbędne do wypełnienia pola, które określają typ przkierowania (np. przekierowanie 301, 302 lub 303), czy przekierowanie ma być aktywne. Najistotniejsze w formularzu jest podanie niedziałajacego adresu oraz nowego, na który odwiedzający zostanie przekierowany gdy tylko odwiedzi wprowadzony niedziałający adres.
Edytowanie przekierowań
Oczywiście każde z dodanych wcześniej przekierowań może być w dowolnym momencie wyedytowane. Tj. zmienione mogą zostać wszystkie jego parametry takie jak stary niedziałający adres, nowy adres, czy przekierowanie ma być aktywe, czy też typ przekierowania.
Statystki
Zaletą modułu są statystki, dzieki którym możemy sprawdzić jak często, kiedy i jakiego typu przekierowania są wykorzystywane. Jest to dobre narzędzie diagnostyczne, które niedość, że zidentyfikuje przekierowania i częstotliwość ich wykorzystywania, to jeszcze przedstawi nam diagnostyczne dane, które z powodzeniem można wykorzystać to strategii marketingowych.
Importowanie przekierowań
W przypadku gdy mamy duży sklep internetowy i dziesiątki (jak nie setki czy tysiące) niedziałających adresów - wówczas ręczne ich dodawanie będzie bardzo czasochłonne, nużące i mozolne. Z funkcją importu - dodamy przekierowania automatycznie. To niewątpliwa zaleta, zwłaszcza w aspekcie raportów z listą stron zwracających błędy 404 - te raporty dostępne są np. w google webmaster tools
Automatyczne przekierowanie usuniętych produktów
Usunięte produkty generują strony 404. Moduł pozwala automatycznie przekierować strony usuniętych produktów. W tym celu wystarczy włączyć odpowiednią opcję na stronie konfiguracyjnej modułu oraz zdefiniować typ przekierowania. Odtąd każdy klient, który spróbuje otworzyć stronę produktu który został usunięty - zostanie przekierowany na działającą stronę co wyeliminuje błędy 404.
Automatyczne przekierowanie wyłączonych produktów
Jeżeli w Twoim sklepie masz produkty, które od czasu do czasu wyłączasz, lub po prostu masz produkty nieaktywne - to możesz aktywować funkcję automatycznego przekierowania takich produktów. Moduł pozwala na automatyczne przekierowanie takich stron produktów na stronę główną sklepu, stronę kategorii produktu. Oczywiście możesz zdefiniować typ przekierowania (np. 301, 302, 303)
Wyłączanie produktów których nie ma na magazynie
Moduł pozwala również wyłączyć produkty, których nie ma na magazynie. Dodatkowo, dla takich wyłączonych produktów możesz włączyć automatyczne przekierowanie na wybrane strony. Np. na stronę kategorii głównej tego produktu, lub na stronę główną sklepu. To ciekawy sposób na zatrzymanie użytkowników gdy próbują odwiedzić strony już nie istniejących produktów z Twojego sklepu.
Automatyczne przekierowanie stron 404
W moule jest opcja pozwalająca na automatyczne przekierowanie stron generujących błąd 404 do strony głównej sklepu. W ten sposób wyeliminowane zostaną błędy w 100%. Moduł robi to na koniec procedury przekierowań, więc jeżeli wcześniej zdefiniowane zostaną inne przekierowania dla danej strony generującej 404 - moduł najpierw przekieruje tę stronę zgodnie z utworzonymi przekierowaniami.
Przenoszenie, usuwanie, zapisywanie produktów do różnych kategorii w zależności od stanu magazynowego
W module jest opcja, która umożliwia przeniesienie produktów, których nie ma na magazynie do nowej kategorii. Opcja przydatna jest gdy sprzedajmy unikalne pojedyncze produkty, które po sprzedaży nie są już dostępne. Możemy wówczas przenieść je automatycznie do nowej kategorii np. "archiwum. Tak samo można postąpić z produktami które są na magazynie.
Włączanie produktów, które ponownie są na magazynie
W module jest również opcja, która ponownie aktywuje produkty w przypadku gdy te wrócą na magazyn (są in stock). Opcja ta aktywuje produkty gdy ktoś, np. z google trafia bezpośrednio na stronę produktu.
Wyłączanie pustych kategorii
Moduł posiada funkcjonalność, która wyłącza puste kategorie. Puste, czyli takie, które nie mają żadnego powiązanego produktu. Gdy klient spróbuje otworzyć stronę kategorii bez produktów - wówczas moduł może taką kategorię wyłączyć i automatycznie przekierować klienta na stronę główną sklepu, lub na stronę kategorii nadrzędnej (rodzica).
Wildcards - czyli szablony przekierowań
Moduł posiada funkcję pozwalającą przekierować adresy, które rozpozonawane będą na podstawie szablonów. Tzn. jeżeli adres url będzie zawierał jakiś wskazany ciąg znaków - wówczas moduł przekieruje na inną wskazaną stronę. Przykładowe zastosowanie tzw. wildcardów:
Wyrażenia regularne
Kolejną funkcją w module jest możliwość budowania masowych przekierowań opartych o tzw. wyrażenia regularne. Pozwalają one przekierowywać "szablony" adresów na inne adresy zbudowane również na podstawie szablonu. Brzmi skomplikowanie, ale daje to niewyobrażalne możliwości przekierowań adresów. Przykłady poniżej:
lp | OLD ULR (pattern) | NEW URL (pattern) |
1 | http\:\/\/domain\.com\/blog/(.*)/ | http://domain.com/blog/{1} |
2 | http\:\/\/domain\.com\/category\/(.*)\/(.*)\.html | http://domain.com/{1}/{2}.html |
1. Tak utworzone wyrażenie regularne pozwoli przekierować wszystkie adresy z naszego bloga, które kończą się "/" na adresy, które takiego zakonczenia nie mają
2. To przekierowanie pozwoli przeierować wszystkie adresy produktów które w nazwie mają pełne drzewo kategorii na adres który zawiera wyłącznie ostatnią subkategorię oraz nazwę produktu.
Wyrażenia regularne pozwalją na definiowanie bardzo specyficznych przekierowań, które pozwalają przekierowywać masowo linki na rózne adresy.